Z hlavy na nohy!

…drobná paralela by tu byla… (Hana Smrčková)

15.05.2010 13:39

Proč ne komunistům

Nežila jsem za války, nežila jsem za komunismu. První věc, na kterou si skutečně autenticky vzpomínám, je pravděpodobně zavedení samostatné koruny české, respektive oranžová dvoustovka s Komenským. Tenkrát jsem pochopitelně nevěděla, co je to za pána. Válku i komunismus znám pouze ze školy, z knih a z vyprávění. Pro některé se tím možná stávám cucákem, který má akorát právo mlčet, protože nic nezažil. Ale kdo zažil? Těch lidí už mezi námi moc není. Vcelku uznávám tezi, že dějiny píší vítězové. Na druhou stranu si myslím, že současní historikové rozhodně nemají zapotřebí zkreslovat události tak mohutně, jak tomu bylo za komunismu. Zde se mohu paradoxně opřít o vlastní zkušenost, protože jsem se v rámci seminární práce pročítala třemi tituly novin z roku 1949. Veškeré články byly neobjektivní, agitační, emotivně zabarvené, a některé z nich bohužel i naprosto lživé. 

 Často slýchám argument, že padesátá léta byla přeci jiná, pak už režim „uvolňoval opratě“. Ano, byla jiná. Jenže je to podstatné? Právě tím, že obě události - válku i totalitu- znám jen zprostředkovaně, přijdou mi praktiky Adolfa Hitlera a NSDAP a stalinistického Ruska dosti podobné. Oba- Hitler i Stalin-  byli diktátoři a masoví vrazi. Tak proč jsou dnes nacismus a jemu příbuzné projevy zakázány, a komunisté jen kosmeticky změnili oficiální název strany podle nového uspořádání? Pravděpodobně je to tím, že ruští komunisté byli za války „ti hodní“ (záměrně pomíjím pakt Molotov- Ribbentrop) a po ní místo reflexe hrůz, které Stalin páchal, nastalo období vítězné euforie přecházející v období cíleného vymývání mozků. Nicméně dnes víme, co se za komunismu dělo u nás i v Sovětském svazu. Víme, že komunisté systematicky likvidovali své politické odpůrce.

Argument, že se komunistický režim později přeci umírnil, mi přijde poněkud lichý. Vezměme si (kacířskou) teoretickou myšlenku, že by nacistické Německo válku vyhrálo. Státy by byly podrobeny, většina židovského obyvatelstva vyvražděna a systém by se začal po čase logicky uvolňovat. Držet se u vlády pevnou rukou je velmi ekonomicky náročné a u všech podobných režimů vidím postupné umírnění jako naprosto nevyhnutelné, nikoli jako projev uvědomění. Podobný systém je trvale neudržitelný. Řekli bychom tedy v tom případě také, že za pozdější NSDAP už to bylo snesitelnější a vlastně ne tak hrozné? Mohlo by zůstat součástí pozdějšího parlamentu? Vůbec se nechci touto „sci-fi“ situací rouhat, nemohu se však zbavit dojmu, že mezi oběma případy existuje jistá paralela, jen pokřivená historickým kontextem. 

Zpět

Diskusní téma: …drobná paralela by tu byla… (Hana Smrčková)

Datum
Vložil
Titulek

zvěrstva jedněch byla víc vidět

Myslím si, že o zločinech nacistů se více mluví, více se o tom točí filmy atd. Většina z nás určitě viděla Schindlerův seznam. A kdo ho neviděl, tak jistě slyšel doma nebo ve škole o holocaustu, viděl fotky masových hrobů, slyšel o plynových komorách, o tom, jak si nacisté brali i zlato ze zubů židů...Nevím, jestli je to tím, že od 2. světové války uplynula delší doba než od "řádění" komunistického režimu, ale prostě existuje více materiálů, bylo napsáno více knih-kdo by neznal deník Anny Frankové...

O zločinech nacistů víme konkrétní věci, známe jejich praktiky při zabíjení lidí atd. O komunismu máme jen letmé povědomí. Víme, že dělali "něco špatně", ale nemáme před sebou ztělesnění nebo důkaz toho, že to bylo špatně.

Je to zvláštní. Byli jsme na exkurzi na Pankráci a viděli jsme gilotonu, na které popravovali esesáci. Bylo nám názorně ukázáno, jak v místě, kam spadla hlava, byl bodec, na který se hlava napíchla, aby se ukázala "porotě"-popravy neprobíhaly na základě rozsudku. Tu hlavu tak často viděl ten, koho měli popravit jako dalšího.

Na Pankráci byla ale také popravena Milada Horáková. Ovšem ze šibenice se zachoval jen kus dřeva, který je tam někde ve vitríně. Abych pravdu řekla, kdybych se měla rozhodovat jen základě tohoto, nabydu dojmu, že ti komunisti nebyli zase tak zlí, což je samozřemě nesmysl.

Bude to asi ještě nějakou dobu trvat, než budou všichni lidé v zemi dobře informováni o tom, co se tu za komunistů dělo. Musí se změnit i osnovy nebo ti učitelé musí být rychlejší, aby se nekončilo s dějepisem u první nebo druhé světové války. A taky by mělo být víc takových projektů, jako jsou Příběhy bezpráví. Navíc tohle všechno není realizovatelné v době, kdy je komunistická strana třetí nejsilnější stranou v ČR. Doufám tedy, že alespoň v těhle volbách je předeženou TOP 09.

Vyhledávání

Naruby! © 2010 Všechna práva vyhrazena.