Z hlavy na nohy!

Diskusní téma: Řecko v krizi

Datum
Vložil
Titulek

přesněji, přátelé, přesněji

Napadá mě, že ze své pozice studentky novořečtiny bych k tomuto tématu asi měla říci své. Tak zaprvé k možnému "vyloučení" Řecka z EU. Tak tady bych rozhodně neviděla cestu. Řecká mentalita je velmi specifická. Uvědomme si, že se jedná o národ, který byl už od samotné války za nezávislost na přelomu 18. a 19. století velmi nestabilní. Po 2. světové válce přišly 2 války občanské a vojenská diktatura. Nestabilní situaci v zemi se podařilo vyřešit až roku 1980, kdy bylo rozhodnuto o přidružení země k EHS. Obávám se, že případné vyloučení země z EU by mohlo přinést daleko více škody než užitku.

K bezstarostnému životu Řeků - hmmm... Bavíme-li o tom že Řekové odcházejí do důchodu bůhví v kolika a že dostávají 14. a 15. platy bavíme se neustále o státním sektoru. O to hůř je na tom ale sektor soukromý, kde jsou platy cca 2,5x nižší. Právě na tomto propastném rozdílu v minulosti často stavěli řečtí politikové - slibovali svým potencionálním voličům místa ve státních službách. Tím byl ovšem vytvořen nadbytek státních zaměstnanců. Nejlépe je to vidět na situaci ve školství. V Řecku připadá na jednoho učitele 10 žáků, což je, myslím, nejméně v Evropě. Přesto je úroveň řeckého školství v Evropě nejnižší a učitelé si dělají de facto co chtějí. Tuto přezaměstnanost je přirozeně nutné snížit, ale odchod do soukromého sektoru je pro jedince krokem do naprosté nejistoty. Pokud vás problémy Řeckého státního sektoru (které jsou daleko větší než „jen“ 14. a 15. platy) zajímají, doporučuji článek Stefanose Manose v Lidových novinách. To jen pro přesnost.

Proč vlastně lidé do ulic vycházejí a nenechají si prostě jen zvednout daně? Tak zaprvé je to součást řecké mentality. Problémy se prostě takto řeší. Ale zásadním problémem Řecka v současné době není jen deficit finanční, ale hlavně deficit důvěry v jejich politickou reprezentaci. Lidé ze zkrátka ze dne na den probudili v zemi na pokraji bankrotu. Dále je nutné si uvědomit, že Řecko je podstatně levicovější zemí, než ČR. Jejich konzervativní Nová demokracie je někde mezi naší ODS a ČSSD, tedy je stranou jasně středovou a spíše levicová jsou i média, takže označení „levicový intelektuál“ pro běžného Řeka rovněž není úplně přesné.

Ráda bych ale nadnesla ještě jednu možnost a to možnost, že se Řecko stalo jakýmsi „obětním beránkem EU“. Přímo tady v diskuzi je odkaz na německý "srdečný dopis občanům řecka" v němž dělí státy na „chovné a tažné“. Řecko patří k těm „chovným“, kdežto Německo k „tažným“. Živě si pamatuji rozhořčení našeho řeckého profesora, který nám popisoval, jak bylo Řecko nuceno nakupovat předražené obranné mechanismy právě od „tažného“ Německa a Francie aby byla zajištěna „dostatečná bezpečnost“ pro Olympijské hry roku 2004 a to nebyl historicky první případ kdy se tahouni přiživovali na zamích, řekněme, méně ekonomicky vyspělých. Jako alternativní pohled na věc nabízím ještě rozhovor s Maxem Keiserem https://www.youtube.com/watch?v=AbH1JsOTInk , který popisuje to, jak Goldman Sachs pomáhalo Řecku maskovat špatnou finanční situaci.

Proč vlastně toto rozsáhlé pojednání? Jen proto, abychom se vyhnuli možnému zjednodušování typu: „Řecko má dluhy, může si za ně samo, co my s tím. Hlavně ať se nás to nedotkne.“ Situace v této zemi je jen velmi těžko uchopitelná a rozporuplná i pro její vlastní obyvatele. Nenabízím řešení, protože jej neznám, jen jsem se chtěla pokusit nabídnout více informací. Omlouvám se těm, které jsem unudila a přeji krásné sny těm, které jsem uspala.

Zpět na diskuzi

Vyhledávání

Naruby! © 2010 Všechna práva vyhrazena.